2013 Show Judges

Cattle

  • Highland Cattle – Mr A J M Gibson, Dallas, Forres
  • Aberdeen Angus & Any Other Breed – Mr C M McCombie, Rothiemay, By Huntly
  • Charolais, Simmental & Limousin – Neil Work, Udny, Ellon
  • Cross Cattle – David Blair, Balermo, Fife
  • Overall & Group of Three Beef Cattle – Kenneth MacKenzie, Dingwall& Highland Marts
  • Dairy Inspection & Production – Mr Gregor Colquhoun, Dendoldrum Farm, Inverbervie

Sheep

  • Blackfaced Sheep – David Nicol, Glenisla, Blairgowrie
  • Texel & Crossbred Sheep – Andrew Knox, Fyvie, Turriff
  • Beltex– Allan Alston, Brechin
  • Cheviot – Stuart Duncan Snr., Gamrie, Banff
  • Suffolk – Mr J Young, Muirton, Alford
  • Jacob – Scott Dalrymple, Bo’ness,West Lothian
  • Bluefaced Leicester & Mules – William MacPherson, Croy

Horses

  • Clydesdale Horses – Fred Hanna, Ballymoney, Co Antrim
  • Highland Ponies – Mr E. C. Ormiston, Newtonmore
  • Shetland Ponies – Mr K L Adam , Fishcross, Alloa
  • Horse Pairs & Overall Horse Champion – Mr T Bruce Halliburton, Muirton, Blairgowrie

All Livestock

  • Champion of Champions – President's Guest – Mr Alister Asher

Marquee Competitions

  • Butter, Eggs and Chutney – Mrs Alison Macdonald, Mosstodloch
  • Jams and Jellies – Mrs Ann Mackenzie, Rosemarkie
  • Baking – Mrs Marjore Fraser, Cononbridge
  • Handicrafts – Mrs Mary Wylie, Inverness
  • Men’s Handicrafts – Mr Stephen Wylie, Inverness
  • Children’s Section –
    • Margo Fraser, Muir of Ord
    • Kirsten Mackay, Inverness

  • Honey – Mr John Salt, Rafford
  • Wine –
    • Mr Alec Elrick, Duffus
    • Mrs Mary Mair, Sandhaven
    • Mr John Macdonald, Inverness
    • Mr Douglas Murray, Inverness
    • Mr Bob Johnstone, Nairn
    • Dr Howard Spenceley, Inverness

  • Fruit and Vegetables –
    • Mr James Mackenzie, Nairn
    • Robert Laing, Nairn

  • Flowers and Pot Plants – Mr John Crossman, Croy
  • Floral Art – Mrs Ann Wilson, Nairn
  • SWRI –
    • Irene Johnston
    • Alison MacKenzie
    • Pat MacLeod
    • Molly Sangster