2012 Results - Horticultural & Floral Art Sections

SWEET PEAS

  • 1 vase Sweet Peas, white – 1 A. McGowan, 19 John Street, Nairn
  • 1 vase Sweet Peas, pink – 1 A. McGowan, 19 John Street, Nairn
  • 1 vase Sweet Peas, mixed – 1. A. McGowan, 19 John Street, Nairn

SPECIAL PRIZES
Outstanding exhibits in Sweet Pea Section - A. McGowan with white vase
Sweet Pea Cup - A. McGowan, 19 John Street, Nairn

CUT FLOWERS

  • 3 vases Annuals – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 5 Spikes Phloxes – Mrs S Walker, 64 Manse Road
  • 1 vase hardy Herbaceous – 1 Mrs S Walker, 2 Mrs J.E Wood, 3 Mrs S Walker
  • 1 vase mixed flowers cut from an open border – 1. W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 1 vase flowers, mixed Herbaceous – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy 2 W.D. MacPherson, Broom of Moy 3 Mrs S Walker
  • 1 vase, Annuals – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 3 Stocks – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 6 Antirrhinums – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 1 Rose – 1. W.D. MacPherson, Broom of Moy 2 W.D. MacPherson, Broom of Moy 3 W.D. MacPherson, Broom of Moy 4 Robertson, Lodgehill West
  • 3 Roses – 1. W.D. MacPherson, Broom of Moy 2 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 5 Roses – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 3 Sprays of Polyantha Roses – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy 2 Mrs S Walker
  • 1 Rose (Scent only) – 1. A. McGowan 2 A. McGowan
  • 4 Pinks – 1 A. McGowan 2 J Green, New Fleenas 3 Mrs S Walker
  • 6 French Marigolds on a board – 1 J Green, New Fleenas 2 J Green, New Fleenas 3 C. Green, Boghead 4 Ciaran Green, New Fleenus
  • 6 Pansies displayed on a board – 1 W.D. MacPherson, Broom of Moy
  • 3 Dahlias, large flowered decorative – 1 Colin Green, Boghead
  • 3 Dahlias, large flowered, cactus – 1 Colin Green, Boghead 2 Colin Green, Boghead
  • 3 Dahlias, small flowered, cactus – D N Bathgate, Sunnyfield

SPECIAL PRIZES
Outstanding Vase - W.D. MacPherson, Broom of Moy
Capt Houldsworth Cup - W.D. MacPherson, Broom of Moy

POT PLANTS

  • Pot Plant (a) Begonia – 1 Mrs J.E. Wood 2 R. Mutch 3 Mr & Mrs W. Shand, 15 Newton Gate
  • Pot Plant (b) Streptocarpus – 1 Mrs B. Chisholm 2 Mrs L. Robertson, Balloch 3 A. McGowan, Nairn
  • Pot Plant (c) Geranium – 1 James MacPherson, Elgin 2 James MacPherson, Elgin 3 R Mutch
  • Pot Plant (d) Fuschia – 1 Anne Anderson, Invernarin 2 B. Chisholm 3 A. McGowan
  • Pot Plant (e) any other than above – 1 R. Howie 2 Mr & Mrs W. Shand, 15 Newton Gate 3 B. Chisholm
  • Pot Plant (foliage) – 1 R. Mutch 2 B. Chisholm
  • Hanging Basket – 1 B. Chisholm 2 R. Mutch 3 Robertson, Lodgehill West

SPECIAL PRIZES
Agnes Milne Cup for best entry in pot plant section – R. Howie, Newton Gate, Nairn

FRUIT

  • 3 varities of soft fruit in containers – 1 Alastair Darnley 2 Sophie Darnley 3 Lucy Mitchell
  • 9 Strawberries with husks – 1 Alastair Darnley 2 Lewis Darnley
  • 1 Dish Redcurrents on hangers – 1 Sophie Darnley 2 Alastair Darnley
  • 9 Raspberries with husks – 1 Sophie Darnley 2 Sophie Darnley
  • 9 Gooseberries - red – 1 Matthew Mitchell 2 Sophie Darnley 3 Lucy Mitchell
  • 9 Gooseberries - any other variety – 1 Lewis Darnley 2 A. McGowan
  • 1 dish Blackcurrents – 1 Matthew Mitchell 2 S. Walker 3 A. Grant
  • 9 Loganberries – 1 Alastair Darnley
  • 3 Apples - dessert – 1 Sophie Darnley 2 Lewis Darnley
  • 3 Apples - cooking – 1 Matthew Mitchell 2 Alastair Darnley 3 Lewis Darnley

VEGETABLES

  • 3 Potatoes - white – 1 John Martin, Kinloss 2 Sheila Drew 3 John Oates, Balblair 4 A. McGowan
  • 3 Potatoes – coloured – 1 Ali Iles, Douglas Street 2 A. McGowan, Nairn 3 David Drew 4 John Martin
  • 3 Onions from seed – 1 Ali Isles 2 John Oates
  • 3 Onions from a set – 1 John Martin
  • 6 Pods peas – 1 Alison Drew 2 David Drew 3 Nick Hodi 4 David Drew
  • 4 Tomatoes – 1 Alastair Darnley 2 Lewis Darnley
  • 3 Beetroot, globe – 1 J. Oates, Balblair
  • 3 Carrots, stump rooted – 1 A. McGowan
  • 3 Carrots, long pointed – 1 Matthew Mitchell 2 Lucy Mitchell 3 Sophie Darnley
  • 2 Leeks – 1 John Martin, Kinloss 2 Graham Taylor, Ardersier 3 Ali Iles, Nairn
  • 1 Head Cabbage shown with 3” stalk – 1 Alastair Darnley 2 Graham Taylor, Ardersier 3 John Oates 4 Lewis Darnley
  • 1 Head Cauliflower shown with 3” stalk – 1 John Oates
  • 6 Shallots - red – 1 John Martin 2 John Oates
  • 6 Shallots - any other colour – 1 John Oates
  • 1 Vegetable Marrow – 1 Matthew Mitchell 2 Lucy Mitchell 3 Matthew Mitchell
  • 1 Cucumber – 1 G. Pirie 2 Graham Taylor 3 Lewis Darnley
  • 6 Broad Beans – 1 Jordan Green, New Fleenus 2 John Oates 3 Sheila Drew 4 David Drew
  • 3 Stalks Rhubarb – 1 Sophie Darnley 2 A. McGowan 3 David Drew

SPECIAL PRIZES
Most outstanding exhibit Fruit & Vegetable – Ali Iles, with Three Onions
Fruit & Vegetable Cup – A. Darnley

NOVICE SECTION

  • 1 Pot Plant - any type – 1 Joyce Stevenson, Kinsteary

SPECIAL PRIZES
Most successful competitor in Novice Classes – Joyce Stevenson, Kinsteary

ALLOTMENT SECTION

  • 3 Potatoes – white – 1 John Oates
  • 3 Potatoes – coloured – 1 Ali Iles 2 Ali Iles
  • 3 Beetroot – 1 Ali Iles 2 John Oates
  • 1 Leek – 1 Ali Iles
  • 6 Broad Beans – 1 John Oates
  • 2 Onions – 1 Ali Iles
  • Any vegetable not listed – 1 John Oates 2 Ali Iles 3 G.M.Walker 4. G.M.Walker

SPECIAL PRIZES
Most outstanding exhibit – Ali Iles with Leek
Most successful competitor – Ali Iles

FLORAL ART

  • “From the Seashore” – 1 Sandra Coghill, Bower, Caithness
  • “Floral Gems” – 1 Sandra Coghill, Bower, Caithness
  • “Diamond Jubilee Celebration – 1 Sandra Coghill, Bower, Caithness

SPECIAL PRIZES
Most successful competitor in Open Class – Sandra Coghill, Bower, Caithness
Rosehall Cup in memory of Mrs K M Cameron – Sandra Coghill, Bower, Caithness

CHILDREN’S FLORAL ART

Age – Up to 5 Years

  • Anything made from fruit and vegetables or flowers – 1 Cameron Taylor, Saddle View, Culloden Moor 2 Lachy Hogg, 13, Montrose Avenue, Auldearn 3 Kirk Webster, Weblea, Culcharry, Cawdor
  • Flowers in a jam jar – 1 Emma McGowan, Kilcoy Mains 2 Jane McGowan, Kilcoy Mains 3 Cameron Taylor, Saddle View, Culloden Moor
  • Painting of a flower A4 – 1 Isabella Sleigh, Windywhins 2 Anna Lean, 24 Macrae Avenue, Broadhill 3 Lexie Nicholson, Ardgowan, Croy

Age – 6-11 Years

  • Design an Olympic Medal using fruit, veg or flowers – 1 Robert Pottie, Easter Dalziel
  • Flowers in an old sports shoe (any sport) – 1 Glenn Taylor, Saddle View, Culloden Moor 2 Catherine Farquhar, c/o Mains of Croy, Croy 3 Robert Pottie, Easter Dalziel
  • Garden in a shoebox lid – 1 Glenn Taylor, Saddle View, Culloden Moor 2 William Hodi, Montrose Avenue, Auldearn 3 Iona Reid, 7 Queen Street, Nairn

Age – 12-16 Years

  • Design a flag using fruit and vegetables or flowers – 1 Hannah Webster, Weblea, Culcharry, Cawdor 2 Martha Cowie, Torrich Garth 3 Tom Jakobsen, Osprey Crescent, Nairn
  • Flower arrangement in an old boot – 1 Madeline Milne, Wester Moy, Forres 2 Tom Jakobsen, Osprey Crescent, Nairn 3 Mariah Forbes, Tailors House, Auldearn
  • Flower picture (any medium e.g. paint, pastel, charcoal) – 1 Evie Ferguson, New Zealand, c/o Wester Moy, Forres 2 Ellie Lean, 24 Macrae Avenue, Broadhill, Nairn 3 Zoe Hodi, 62 Montrose Avenue, Auldearn

SPECIAL PRIZES
Mrs Hall Cup for most outstanding exhibit – Madeline Milne, Wester Moy, Forres

Many thanks to all our exhibitors