2012 Results - Children's Baking & Handicraft Sections

BAKING

5 Years and Under

  • 1 Decorated “Rich Tea” Biscuit – 1 Hope Burnet, 9 Bath Street 2 Isaac Graves, c/o Westways Easter Lawrenceton, Forres 3 Martha Graves, c/o Westways Easter Lawrenceton, Forres 4 Andrew Matheson, 17 Chattan Gdns
  • Marshmallow Flower – 1 Angus Beattie, Sunnybank 2 Eilidh Beattie, Sunnybank 3 Isabella Sleigh, Windywhins 4 Mabel Holder
  • 2 Chocolate Crispie Nests filled with Sweets – 1 Kirk Webster, Weblea Culcharry, Cawdor 2 James Pottie, Easter Dalziel, Dalcross 3 Rosie Ogston, 1 Ordview Gate 4 Alexander Koprulu, 23 High Street, Ardersier

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Hope Burnett, Angus Beattie and Kirk Webster

6 Years to 10 Years

  • 2 Choc Chip Cookies – 1 Owen Marples, Doocot Road, Auldearn 2 Kai Nicoll, Garlic Hill Court, Auldearn 3 Craig Ranger, c/o Blackpark Farm, Culloden 4 Glenn Taylor, Saddleview, Culloden Moor
  • 2 Decorated Muffins – 1 Cobweb Brady, Woodbine Cottage, Auldearn 2 Ashley McCruden, Spring Cottage, Auldearn 3 William Hodi, 62 Montrose Avenue, Auldearn 4 Robert Pottie, Easter Dalziel, Dalcross
  • 4 Truffles – 1 Felicity Cruickshank, Upper Dalmore, Auldearn 2 April Forbes, Tomlunquhart, Nairn 3 Anna Beattie, Sunnybank 4 Iona Reid, Queen Street, Nairn

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Owen Marples, Cobweb Brady and Felicity Cruickshank

11 Years to 15 Years

  • 2 Cheese Scones – 1 Alasdair Hay, 54 River Park, Nairn 2 Faye McInnes, Craig Moy, Bona Vista Road, Nairn 3 Grant Ranger, c/o Blackpark, Culloden 4 Becky Doyner, Easterton Croft
  • Sponge – 1 Hannah Farquhar, c/o Mains of Croy, Croy 2 Grant Ranger 3 Shae McCruden, Springcottage, Auldearn 4 Evie Ferguson, New Zealand
  • Quiche – 1 Alasdair Hay 2 Grant Ranger 3 Alex Garrow, 33 River Park, Nairn 4 Beth Garrow, 33 River Park, Nairn

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Alasdair Hay and Grant Ranger

HANDICRAFT

5 Years and Under

  • Decorated Stone – 1 Isaac Graves 2 Flora Simpson 3 Katie Anne Sutherland 4 James Pottie
  • Make a Pasta Necklace – 1 Flora Simpson 2 Ethan Mackinnon, 16 Boath Road, Auldearn 3 Isabella Sleigh 4 Anna Lean, 24 MaCrae Avenue, Nairn
  • Finger Painting (A4 size) of a fish – 1 Rosie Ogston 2 Isabella Sleigh 3 Lucy Riddell, 4 Newton Gate 4 Owen MacDonald, Juniper Cottage, Croy

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Flora Simpson

6 Years to 10 Years

  • Decorated Flower Pot – 1 Glenn Taylor 2 Craig Ranger 3 Robert Pottie 4 Felicity Cruickshank
  • Design & Make a Hand Puppet – 1 April Forbes 2 Craig Ranger 3 Cami Price, c/o 44 Wyvis Drive 4 Connie Nicholson, Ardgowan Croy
  • Creation from a 6 pack Egg Box – 1 Craig Ranger 2 Ethan Chisholm, 7 Ordview Gate, Nairn 3 Felicity Cruickshank 4 William Hodi

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Craig Ranger

11 Years to 15 Years

  • Design and Make a Bookmark – 1 Sophie Forbes, Tomlunquhart, Nairn 2 Madeline Milne, Switzerland 3 Lauren Cameron, 14 Old Bar View, Nairn 4 Sarah Bissett, 70 Teandallon Place Evanton
  • Make Something New from Something Old – 1 Grant Ranger 2 Sophie Forbes 3 Hannah Webster, Weblea, Culcharry Cawdor, 4 Jane Robertson, 46 River Park
  • Design an Olympic Poster – 1 Sophie Forbes 2 Zoe Hodi, 62 Montrose Avenue, Auldearn 3 Grigor Forbes, Tomlunquhart, Nairn 4 Hannah Webster

SPECIAL PRIZES
Medal to Overall Winner – Sophie Forbes
James Asher Shield – Alasdair Hay and Grant Ranger
McBean shield – Grant Ranger
Knit One Quaich – Sophie Forbes

Many thanks to all our exhibitors