2011 Results - Sheep Sections

BLACKFACE SHEEP

  • TUP, 2 shear or over – 1 Glenrinnes Farm, Dufftown 2 Matheson, Milton of Aberarder, Strathnairn, Inverness 3 Matheson
  • TUP, shearling – 1 David Carson, Tigh n’ulaidh, Tomatin 2 Glenrinnes Farm 3 Matheson
  • EWE, in milk – 1 Glenrinnes Farm 2 Glenrinnes Farm 3 Carson
  • GIMMER - 1 Matheson 2 Matheson 3 Glenrinnes Farm
  • TUP LAMB – 1 Glenrinnes Farm 2 K Johnston, Linpher, Gartbeg Farm, Gothleck 3 Matheson
  • EWE LAMB - 1 Glenrinnes Farm 2 Matheson 3 Johnston

Trophies
Royal Brackla Distillery Cup – Glenrinnes Farm

BLACKFACE HILL

  • 3 BLACKFACE EWES – 1 K Johnston, Linpher, Garthbeg Farm, Gorthleck 2 Mr K Matheson, Milton of Aberarder, Strathnairn, Inverness
  • 3 BLACKFACE GIMMERS – 1 Matheson
  • 3 BLACKFACE EWE LAMBS – 1 Matheson 2 Johnston
  • 3 BLACKFACE TUP LAMBS – 1 Johnston 2 Matheson
  • 3 STUD RAMS – 1 Matheson

Special Prizes
Grant Cup - Matheson
Silver Challenge Cup – Glenrinnes Farm

SUFFOLK

  • AGED TUP - 1 K and C Munro, Ashton Farm Cottage, Inverness 2 A and S Simpson, Wester Coxton Farm, Elgin 3 Munro
  • SHEARLING TUP – 1 M and I Bissett, Mariain, Culnaskeath, Evanton 2 Bissett 3 R and P Henderson, Barry House, Glenbarry
  • EWE, in milk – 1 Simpson 2 L F Dunn, 25 Fairmuir Road, Muir of Ord 3 Henderson
  • GIMMER - 1 Simpson 2 Bissett 3 Simpson
  • TUP LAMB – 1 Dunn 2 Dunn 3 Bissett
  • EWE LAMB – 1 Dunn 2 Munro 3 Simpson

Special Prizes
McGruther and Marshall Oils Challenge Cup - Simpson

TEXEL

  • AGED TUP - 1 Keith Ingram, 2 Balloch View, Grange, Keith 2 J Scott and Partners, Fearn Farm, Tain
  • SHEARLING TUP - 1 Scott and Partners 2 Philip Gill, Wester Raddery, Fortrose 3 Scott and Partners
  • EWE – 1 E and J Gunn, 91 Main Street, Newmill 2 Gunn 3 Alan Chisholm, Wester Moy, Urray, Muir of Ord
  • GIMMER – 1 Chisholm 2 C and I Angus, Oldfield Farm, Thurso 3 Chisholm
  • TUP LAMB – 1 Gill 2 Chisholm 3 Gill
  • EWE LAMB - 1 Chisholm 2 Gill 3 Chisholm

BLUE FACED LEICESTER

  • SHEARLING TUP - 1 Stuart Ross, The Arr, Lethen 2 Muriel Ross, The Arr, Lethen 3 A Mackenzie, Whitebog, Fortrose
  • EWE, in milk – 1 S Ross 2 M Ross 3 S Ross
  • GIMMER – 1 Darkless Blues, 27 Headland Rise, Burghead 2 Mackenzie 3 M Ross
  • TUP LAMB – 1 Darkless Blues 2 Darkless Blues 3 M Ross
  • EWE LAMB – 1 Darkless Blues 2 Darkless Blues 3 S Ross

Special Prizes
The Arr Trophy — Darkless Blues

BELTEX

  • AGED TUP – 1 Donald Douglas, Braes of Coulmore, North Kessock 2 Jim and Jane Farquharson, 25 Camrultmuir, Kiltarlity 3 Douglas
  • EWE, in milk – 1 J Scott and Partners, Fearn Farm, Tain 2 Douglas 3 J Scott and Partners
  • GIMMER – 1 Douglas 2 Scott and Partners 3 Farquharson
  • TUP LAMB – 1 Douglas 2 Douglas 3 Farquharson
  • EWE LAMB – 1 Scott and Partners 2 Scott and Partners 3 Douglas

CHEVIOT

  • SHEARLING TUP – 1 C and I Angus, Oldfield Farm, Thurso
  • EWE, in milk – 1 Angus
  • GIMMER – 1 Angus 2 G R G McCallum and Son Belmaduthy, Munlochy 3 McCallum
  • TUP LAMB – 1 Angus 2 McCallum
  • EWE LAMB – 1 Angus 2 McCallum

Special Prizes
Ian Campbell Memorial Cup – Angus
North County Cheviot Sheep Society Tankard - Angus

JACOB

  • TUP – 1 Scott Robertson, Easter Fodderletter Farms, Tomintoul 2 Cath Urquhart, Bogallan, North Kessock 3 Jennifer Milton, Newtown of Auchindacy, Drummiur, Keith
  • EWE – 1 Urquhart 2 Milton 3 Janie Fraser, Greenlands Farm, Arabella, Nigg Station, Tain
  • GIMMER – 1 Milton 2 Milton 3 Urquhart
  • TUP LAMB – 1 Fraser 2 Milton 3 Fraser
  • EWE LAMB – 1 Milton 2 Urquhart 3 Fraser

Trophies
Fraser Trophy - Robertson
Bogallan Trophy - Milton

CROSS-BRED SHEEP

  • EWE, in milk – 1 L K and A Macarthur, Newton of Budgate, Cawdor 2 Macarthur 3 Gavin Breathet, Woodside Croft, Blackpark
  • GIMMER – 1 Macarthur 2 Breathet 3 Breathet
  • 3 BREEDING EWE LAMBS – 1 Breathet 2 Macarthur 3 Macarthur
  • 3 PRIME EWE LAMBS – 1 MacPherson, Broom of Moy, Forres 2 MacPherson 3 Macarthur
  • 3 PRIME WETHER LAMBS – 1 MacPherson 2 Macarthur 3 Henry M Sutherland, 1 Drummuie Farm, Golspie

Special Prizes
McGruther & Marshall Oils Challenge Trophy – Breathet
Silver Salver – MacPherson

MULES

  • 3 MULE GIMMERS – 1 Mr K Matheson, Mains of Flichity, Flichity, Inverness 2 Matheson 3 Stuart and Muriel Ross, The Arr, Lethen
  • 3 MULE EWE LAMBS – 1 Matheson 2 Matheson 3 Ross

Special Prizes
Late James Ewan, Auchness Memorial Shield - Matheson

Trophies
Miss Peggy Dallas Cup – Donald Douglas
Cawdor Trophy – C and I Angus

JUNIOR HANDLING

  • 1 Carrie Bisset, Evanton 2 Scott Fraser 3 Bruce Henderson, Barry House

Many thanks to all our exhibitors