2011 Results - Produce, Baking & Handicrafts Sections

EGGS

  • 6 eggs, brown, shelled – 1 Mrs Catherine J Smith, Upper Blackpark, Culloden Moor 2 M Davidson, Auldearn 3 Grant Ranger, Blackpark Farm, Culloden
  • 6 eggs, tinted shelled – 1 June Alexander, Blackpark Farm, Culloden 2 Ranger 3 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier
  • 6 eggs, duck – 1 Breathet 2 Jordan Green, Mid Fleenas, Littlemill 3 Colin Green, Mid Fleenas, Littlemill

BUTTER

  • 2 plates butter for table use – 1 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier 2 Mrs Catherine J Smith, Upper Blackpark, Culloden Moor 3 Mrs Jaye Rankine, 6 Culloden Road, Westhill
  • 1 plate most artistically made up – 1 Smith 2 June Alexander, Blackpark Farm, Culloden 3 Rankine

PRESERVES

  • 1 jar chutney – 1 June Alexander, Blackpark Farm, Culloden 2 Mrs Jaye Rankine, 6 Culloden Road, Westhill 3 M Adamson, 9 Woodside Gardens, Inverness
  • 1 jar savoury jelly – 1 Alexander 2 Sheena Maclean, Croy 3 Rankine

JAMS AND JELLIES

  • 1 jar raspberry jam – 1 Sheila Drew 2 Mrs Jaye Rankine, 6 Culloden Road, Westhill 3 Fiona Johnston, 14 Elm Grove
  • 1 jar strawberry jam – 1 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier 2 M Adamson, 9 Woodside Gardens, Westhill 3 R Maclean, Croy
  • 1 jar apricot jam – 1 Anne Calum, Milton of Culloden 2 Johnston 3 Fiona MacAruer, Croachy
  • 1 jar 2-fruit jam – 1 Elizabeth Stewart, 6 Burn Brae, Westhill 2 Breathet 3 June Alexander, Blackpark Farm, Culloden
  • 1 jar jelly - any variety (sweet) – 1 Sheena Maclean, Croy 2 R Maclean Croy 3 Breathet
  • 1 jar 2-fruit marmalade – 1 Rankine 2 Mrs D Walker, Anduin, Seafield Street 3 Alexander
  • 1 jar lemon curd – 1 Christine Chisholm, 2 Cawdor Road, Auldearn 2 Drew 3 Breathet

SAVOURIES

  • Individual filo pastry tart – 1 Fiona MacGruer, Croachy 2 Fiona Johnstone, 14 Elm Grove 3 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier
  • 1 stuffed pepper halved – 1 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier 2 MacGruer 3 Mrs Bain, Sauchwells, Keith
  • 2 slices of meat roll with side salad – 1 Breathet 2 MacGruer 3 David Cawthorn, 1 Muircote Road
  • Savoury dip with vegetable cudites – 1 Breathet 2 MacGruer 3 Lindsay Cawthorn

DESSERTS

  • Individual sweet using raspberry – 1 Pam Hudson, 6 Millford Height 2 Mrs D Walker, Anduin, Seafield Street 3 C Oates, Balblair Road
  • Small clootie dumpling – 1 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier 2 Mrs Bain, Sauchwells, Keith 3 M McRitchie, Culloden

Special Prizes
Mrs A Henderson Memorial Quaich - Breathet
Mrs June Alexander Trophy - Chisholm

BAKING

  • 2 triangular oatcakes – 1 Fiona MacGruer, Croachy 2 Mrs Bain, Keith 3 M McRitchie, Culloden
  • 2 potato scones – 1 Catherine Smith, Upper Blackpark, Culloden 2 Norma Breathet, Woodside Croft, Ardersier 3 MacGruer
  • 2 cheese scones – 1 Jean Hay, 54 Riverpark 2 McRitchie 3 Breathet
  • 2 plain over scones – 1 Smith 2 H Corran 3 Breathet
  • 2 pancakes – 1 Breathet 2 Doreen Craigie 3 Hay
  • 2 wholemeal dinner rolls - 1 Smith 2 Mrs A Poyner, Easterton Croft 3 Bain
  • Ginger bread – 1 R MacLean, Croy 2 Poyner 3 Breathet
  • 2 cherry muffins – 1 Breathet 2 Fiona Callum, Culloden 3 D MacLean, Easterwood, Croy
  • Cold tea loaf – 1 Bain 2 Catherine Delaney, 1 Moss-side Road 3 Callum
  • Chocolate sponge with butter filling – 1 Fiona Johnston, 14 Elm Grove 2 Hay 3 Silvi Duncan, Sutors Gate
  • Fatless sponge no filling – 1 Mrs Jayne Rankine, 6 Culloden Road, Westhill, Inverness 2 McRitchie 3 MacLean
  • Marble cake – 1 Smith 2 Anna Mackay, Brackla Farm 3 Fiona Mackay, Brackla Farm
  • Lemon drizzle cake – 1 Breathet 2 Johnston 3 Duncan
  • 2 macaroon tarts – 1 Smith 2 Breathet 3 Hay
  • 4 shortbread biscuits – 1 Mrs D Walker, Anduin, Seafield Street 2 Callum 3 McRitchie
  • 2 Viennese fingers – 1 Callum 2 Johnston 3 Poyner
  • 4 rum truffles – 1 Samari Hodi 2 Breathet 3 Smith

Special Prizes
Mrs J M Forbes Rosebowl - Breathet
Mrs June Alexander Trophy - Bain
Mrs Ann Clark Trophy - Breathet
Mrs Jean Macdonald Memorial Trophy - Maclean

HANDICRAFTS

  • Baby’s knitted hooded jacket – 1 Mrs M McRitchie, Culloden 2 Mrs D Davidson, Auldearn 3 Ruby Pettit, McLean Court
  • Lady’s shrug – 1 Pettit 2 Moria Pirie, 26 Grant Street, Elgin 3 McRitchie
  • Knitted hat – 1 Davidson 2 McRitchie 3 Faye Cameron
  • Sewn door stop – 1 Margaret Gowans 2 Mrs J Farquharson, 25 Camault Muir, Kiltarlity, Beauly 3 Marion Hairston
  • Felt brooch – 1 Gail Taylor, Saddleview, Culloden Moor 2 Farquharson 3 Mrs A Thornbury, Morven Kiltarlity, Beauly
  • Beaded bracelet – 1 Taylor 2 Chris Davis, Forres 3 Betty Beazley
  • New home card – 1 Denise, Vince-Koprulu 2 Thornbury 3 Darren Leslie, Smithton
  • Pencil case made from recycled materials – 1 Farquharson 2 Thornbury
  • Mobile phone cover – 1 Davidson 2 Beazley 3 Evelyn Main
  • Framed cross stitch picture – 1 Simon Shillabeer, 36 George Street 2 Annabelle Rushforth 3 Hailstone
  • Article in crochet – 1 Faye Cameron, 46 Park Street 2 Margaret Gowans 3 Davidson
  • Article in lace - 1 Jo McMillen 2 Mary Houlker, Inverness 3 Rhona Russell
  • Cushion cover in patchwork – 1 Thornbury 2 Hailstone
  • 6 buttons in Yorkshire or Dorset- 1 Davidson 2 Hailstone 3 Main
  • Painting (any medium) landscape – 1 Mrs R Crawford, Sunnyside Culloden Moor 2 Cameron 3 Pirie
  • Photograph (own choice) mounted – 1 Crawford 2 John Henderson, Tenedos, Bona Vista Road 3 Pirie
  • Crooks and walking sticks – 1 W J MacKintosh, The Rowans, Auldearn 2 MacKintosh 3 Gordon Grant, Limekiln House, Kirkhill
  • Small wooden article – 1 G Service, Nashville, Inverness 2 Grant 3 Bryce Raynard, 39 Old Mill Lane, Inverness

Special Prizes
Qc Framing Shield - Davidson
Peter Green Quaich – Pettit
Farm And Household Cup - Service

Many thanks to all our exhibitors