2011 Results - Horse Sections

CLYDESDALES

  • GELDING, 3 years & over – 1 David Walker, Galcantray Farm, Cawdor
  • YELD MARE, 3 years & over – 1 Walker 2 Callum Mackay, 13 Bellfield Park, Inverness 3 J and J Henderson, Udale Farm, Poyntzfield
  • BROOD MARE, 3 years & over, with foal at foot – 1 Ian Young, Wellheads, Clochan, Buckie 2 Lorna and Mike Tulloch, 5 Glenburgie Distillery, Forres
  • FOAL, born 2010 – 1 Young 2 Tulloch
  • FILLY, 2 year old – 1 Alan Cormack, Knockandale Farm, Boharm 2 Mr and Mrs W Johnstone, 12 Highfield Circle, Muir of Ord
  • STALLION OR COLT, 1 year & over – 1 Johnstone

Trophies
Tolmie Cup - Walker
Clark Brothers Cup - Walker
Clydesdale Horse Society Shield - Cormack
Fraser Of Kilmuir Cup - Young
Dan Clark Shield - Walker

HARNESS & DECORATION

  • BEST HARNESS - Walker
  • BEST DECORATION - Walker

HIGHLAND PONIES

  • BROOD MARE, 4 years & over, with foal at foot – 1 M Page, Fochabers 2 Mrs S Leslie-Melville, South Cantray, Croy 3 D and S Martin, Hillhall, Aberlour
  • FOAL, born in 2010 – 1 Martin 2 Page 3 Leslie-Melville
  • YELD MARE OR GELDING, 4 years & over – 1 Lindsay Gunn, Rehiran Farmhouse, Cawdor 2 Gunn 3 Wendy Saunders, Rowanbank, Brae of Kinnell, Ferintosh, Dingwall
  • YEARLING COLT, FILLY OR GELDING – 1 Tracy Ferguson, Tomatin 2 Page
  • TWO YEAR OLD COLT, FILLY OR GELDING – 1 Ferguson 2 Susan Macdonald, Glendalloch, 31 India Street, Inverness

Trophies
Edindurno Stud Shield - Gunn

SHETLAND PONIES

  • STALLION, 4 years & over - 1 Vic Thomson, Newton of Dalvey, Forres
  • COLT, 2 or 3 years – 1 Lysey Grazybowski, Aultcharn Farmhouse, Tomintoul Road, Grantown-on-Spey
  • GELDING, any age – 1 Andy and Moyra Junor, Bendhu House, 9 Newmore, Muir of Ord 2 Anne Law, Drum Farm, Corrachie Road, Avoch 3 Junor
  • BROOD MARE, 4 years & over, with foal at foot – 1 Mr I Spence, Reglettich, Glenrinnes, Dufftown 2 A and E Glennie, 27 Newmore, Muir of Ord
  • FOAL, born 2010 – 1 Spence 2 Glennie
  • YELD MARE, 4 years & over – 1 Law 2 Glennie 3 Thomson
  • FILLY, 2 or 3 years old – 1 James D Swan, Teanahaun Croft, Cononbridge 2 Swan 3 Glennie
  • YEARLING COLT OR FILLY – 1 Swan 2 Spence
  • COLOURED PONY, OTHER THAN BLACK, any age, any sex – 1 Swan 2 Thomson 3 Thomson

Special Prizes
Best Highland and or Shetland Pony - Gunn
D Clark Cup – Walker
Sash of honour - Walker

Trophies
Roy Forsyth cup - Spence
Mrs Helen Clark memorial Trophy – Thomson
John F Thomson Memorial Trophy - Swan

INTER-STUD HORSE PAIRS

  • BEST TWO IN HAND HORSES/PONIES FROM ANY OF THE ABOVE BREEDS FROM ANY ONE EXHIBITOR – 1 Lindsay Gunn Rehiran Farmhouse, Cawdor 2 Brown and Walker, Galcantray, Cawdor 3 Alan Cormack, Knockandale Farm, Boharm

Trophies
Colt Cup – Gunn

Many thanks to all our exhibitors