2011 Results - Beef Cattle Sections

HIGHLAND CATTLE

  • BULL, any age – 1 Tordarroch Estates, Farr
  • BULL, calved on or after 1 January 2010 – 1 Allanfearn Highlanders, Newhouse, Heights of Inchuannie, Strathpeffer 2 D and F Mackenzie, The Croft, Moss-side
  • CALF, calved on or after 1 January 2011 – 1 Tordarroch Estates
  • COW, any age, in milk or calf – 1 Tordarroch Estates
  • HEIFER, calved on or after 1 January 2008 & before 1 January 2009 – 1 Tordarroch Estates
  • HEIFER, calved on or after 1 January 2009 & before 1 January 2010 – 1 Allanfearn Highlanders 2 Tordarroch Estates
  • HEIFER, calved on or after 1 January 2010 & before 1 January 2011 – 1 Allanfearn Highlanders 2 Allanfearn Highlanders

Trophies
Silver Challenge cup – Allanfearn Highlanders
Reg King Memorial Trophy – Allanfearn Highlanders

ABERDEEN-ANGUS

  • BULL, calved before 1 January 2010 – 1 David Walker, Galcantray Farm, Cawdor 2 A and K Rhind and Son, Newton of Struthers, Kinloss 3 Ballindalloch Home Farm, Ballindalloch
  • BULL, calved on or after 1 January 2010 – 1 J G Callum and Co, Ashlea, Milton of Culloden South, Inverness 2 JM and LM Forbes, Lochdu 3 Forbes
  • BULL CALF, under 1 year old on day of show – 1 Hamish Polson, Spittal Shore, Muir of Ord 2 Forbes
  • COW OR HEIFER, in milk or in calf, calved before 1 January 2009 – 1 Walker
  • HEIFER, in milk or in calf, calved on or after 1 Jan 09 & before 1 Jan 10 – 1 Ballindalloch Home Farm 2 Forbes 3 Walker
  • HEIFER, calved on or after 1 January 2010 – 1 Ballindalloch Home Farm 2 Graeme A Rhind, Newton of Struthers, Kinloss
  • HEIFER CALF, under 1 year old on day of show – 1 A and K Rhind 2 Walker

Trophies
Late Earl of Leven and Melville Silver Cup – Walker
Mrs Brodie of Lethen Silver Rosebowl – Ballindalloch Home Farm
The Hon Mrs Ian M Campbell, OBE, Memorial Cup - Walker

ANY OTHER NATIVE BREED

  • BULL, under 2 years – 1 J Scott and Partners, Fearn Farm, Tain 2 J Scott and Partners
  • COW – 1 C M Williamson, Alvie Farm, Alvie Estate Office
  • HEIFER - 1 Williamson 2 Scott and Partners 3 Scott and Partners
  • HEIFER CALF – 1 Williamson

Trophies
Silver Challenge Cup – Scott and Partners

LIMOUSIN

  • BULL, 2 years old or over – 1 Martin Taylor, Taymar Limousins, Kirkhill, Alves
  • BULL, under 2 years – 1 Michael Robertson, Fodderletter Farms, Tomintoul 2 John P Clark Limited, Kinnahaird Farm, Contin, Strathpeffer
  • COW, in milk or in calf – 1 Clark 2 Taylor
  • BULL CALF, born on or after 1 August 2010 – 1 Robertson 2 Robertson
  • HEIFER CALF, born on or after 1 August 2010 – 1 Robertson
  • MAIDEN HEIFER – 1 Robertson 2 Clark

Trophies
Coldholm tray – Robertson
Ewen Macarthur Memorial Trophy - Robertson

SIMMENTAL

  • BULL, 2 years or over – 1 W J and J Green, Corskie, Garmouth
  • BULL, under 2 years – 1 Green
  • BULL CALF, born on or after 1 August 2010 – 1 Brian Grant, Druid Temple Farm, Old Edinburgh Road South, Inverness 2 Green
  • COW, in milk or in calf – 1 Green
  • HEIFER, born before 1 August 2009 in calf or with calf at foot – 1 Green 2 Green
  • HEIFER, born between 1 August 2009 and 1 August 2010 – 1 MacPhersons, Blackford Farm, Croy 2 Green 3 MacPhersons
  • HEIFER, born after 1 August 2010 – 1 Green

Special Prizes
Chapman and Frearson Challenge Cup - Green

CHAROLAIS

  • IN CALF HEIFER – 1 MacPhersons, Blackford Farm, Croy
  • MAIDEN HEIFER – 1 MacPhersons 2 R A Milne and Sons, Kennieshillock, Lhanbryde, Elgin
  • BULL CALF, calved on or after 1 August 2010 – 1 Milne

Trophies
Reid Walker Cup - MacPherson

CROSS-BRED CATTLE CHAMPIONSHIP

  • COW, any age – 1 Angus Greenlaw, Sheep Park, Bridge of Marnoch, Huntly 2 D Skinner, Windyhills, Inverurie 3 J and J Wilson, Wester Cairnglass, Gollanfield
  • HEIFER, in calf – 1 David Macarthur, Mid Fleenas, Littlemill 2 Ewan Macarthur, Newton of Budgate, Cawdor
  • STOT, calved between 1st September 2009 -31st August 2010 – 1 J Munro and Son, Invercharon Farm, Ardgay 2 Andrew Anderson, Smallburn, Plewlands, Duffus 3 Donald Morrison, Carin Nulla, Burnside, Kinlochbervie
  • HEIFER, calved between 1st September 2009 - 31st August 2010 – 1 Morrison 2 Wilson 3 Michael Robertson, Fodderletter Farms, Tomintoul
  • STOT CALF, calved between 1st Sept 2010 - 30th November 2010 – 1 J Munro and Son, Invercharon Farm, Ardgay 2 Anderson 3 Wilson
  • HEIFER CALF, calved between 1st Sept 2010- 30th November 2010 – 1 Anderson 2 Anderson 3 Wilson
  • STOT CALF, calved between 1st Dec 2010 - 28th February 2011 – 1 Munro 2 Skinner
  • HEIFER CALF, calved between 1st Dec 2010 - 28th February 2011 – 1 Munro 2 Anderson 3 Greenlaw
  • STOT CALF, calved on or after 1st March 2011 – 1 MacArthur 2 D and R Durno and Sons, Auchorachan, Glenlivet 3 MacArthur
  • HEIFER CALF, calved on or after 1st March 2011 – 1 MacArthur 2 Anderson 3 Tom Henderson, Udale Farm, Poyntzfield
  • CALF born after 1st Jan. 2011, shown by young person – 1 Scott Innes, Torview, Plewlands, Duffus 2 Paul Wilson, Wester Cairnglass, Gollanfield 3 Ailsa Fraser, 2 Battlehill, Auldearn
  • PAIR OF CALVES bred by exhibitor – 1 David Macarthur, Mid Fleenas, Littlemill 2 Anderson 3 Anderson
  • JUNIOR SHOWMANSHIP - 1 Katrina MacArthur, Newton of Budgate, Cawdor 2 Jack Hendry, Heads of Auchinderran, Keith 3 Anne MacArthur, Newton of Budgate, Cawdor
  • COW and OWN SUCKLING CALF - 1 Anderson 2 Wilson
  • COW and OWN SUCKLING CALF (calved on or after 1st Jan 2010) – 1 Anderson 2 Greenlaw 3 Paul Wilson
  • CALVES BORN AFTER 1st March 2011 unhaltered – 1 Anderson 2 D MacArthur 3 D and J Fraser, Easter Clune, Lethen.

Trophies
Joseph Mackay Memorial Challenge Trophy – J Munro
R M Fraser "Mill & Mix" Trophy – D Macarthur
Silver Challenge Trophy - D Macarthur
Hamlyn Trophy - Greenlaw
Silver Rosebowl - Morrison
Silver Challenge Cup – Munro
Cradlehall Cup For Best Animal Shown By Young Person – Scott Innes
Semex Rosebowl For Junior Showmanship - K Macarthur
Stockman's Trophy – J Munro
The Macarthur Trophy - Anderson
Jack Watt Trophy – D Macarthur
Joseph Mackay Memorial Challenge Trophy - Munro

INTER-HERD GROUP OF THREE

  • BEST GROUP OF 3 BEEF LED ANIMALS – 1 J and J Wilson, Wester Cairnglass, Gollanfield 2 W J and J Green, Corskie, Garmouth 3 D and R Durno and Sons, Auchorachan, Glenlivet

Trophies
The Mackay Family Trophy - Wilson

SUPREME BEEF CHAMPION

  • W Adam Cup - MacPherson
  • Sash of Honour - MacPherson

Many thanks to all our exhibitors