2008 Results - Horse Sections


Section 21 - CLYDESDALE HORSES

Class Prize Exhibitor
GELDING, 3 years & over
1st Irvine and Helen Anderson, 5 Middlebank, Inchture, Perthshire
2nd Lorna Tulloch, 5 Glenburgie Distillery, Forres
3rd Mr Sammy Morrison, 4 Newfield Road, Elgin
BROOD MARE
1st David Walker, Galcantray Farm, Cawdor
2nd J and J Henderson, 2/3 Voale Farm, Poyntzfield, by Dingwall
YELD MARE, 3 years & over
1st Mr Calum Mackay, 13 Bellfield Park, Inverness
2nd David Greenhill, Lauchars House, Fife
3rd Joe and Tracy Spence1 Highfield Circle, Muir of Ord
BROOD MARE, 3 years & over, with foal at foot
1st David Walker, Galcantray Farm, Cawdor
2nd J and J Henderson, 2/3 Udale Farm, Poyntzfield, by Dingwall
3rd Spence
FOAL, born 2008
1st Henderson
2nd Walker
3rd Spence
FILLY, 1 year old
1st Walker
2nd Zoe Urquhart, 6 Teandallon Square, Evanton
FILLY, 2 year old
1st Walker
STALLION OR COLT, 1 year & over
1st Urquhart

SPECIAL PRIZES

Tolmie Cup
Mackay
Clark Brothers Cup
Mackay
Clydesdale Horse Society Shield
Urquhart
Fraser of Kilmuir Cup
Henderson
Dan Clark Shield
Anderson
Clark Brothers Cup
Mackay

Section 22 - HARNESS & DECORATION

Class Prize Exhibitor
BEST HARNESS
1st D and E Proctor, West Idvies Farm, Letham, Forfar, Angus
BEST DECORATION
1st Proctor

Section 23 - HIGHLAND PONIES

Class Prize Exhibitor
BROOD MARE, 4 years & over, with foal at foot
1st Mrs A D Melville, South Cantray, Croy
2nd Mr John A Reid, Gardenerãs Cottage, Westertown, Inverurie
FOAL, born in 2008
1st Reid
2nd Melville
YELD MARE OR GELDING, 4 years & over
1st Reid
2nd Naomi Graham, Newlands of Urchany, Cawdor
3rd Doreen Will, Gate Lodge, Alvie Kincraig, Kingussie
YEARLING COLT, FILLY OR GELDING
1st Emily Cowie, Home Farm, Leith Hall, Kennethmont, Huntly
TWO YEAR OLD COLT, FILLY OR GELDING
1st Wendy Sanders, Rowanbank, Brae of Kinnell, Ferintosh, Dingwall
2nd Cowie

SPECIAL PRIZES

Edindurno Stud Shield
Cowie
Walaroo Challenge cup
Sanders

Section 24 - SHETLAND PONIES

Class Prize Exhibitor
STALLION, 4 years & over
1st Vic Thomson, Tornaveen, Newton of Dalvy, Forres
2nd Christine Forbes, Lower Lynemore, Drummer, Keith
3rd Tracy McCarthy, The Cottage, Mey, Caithness
COLT, 2 or 3 years
1st Derrick Findlayson, Hillcrest, Duncanston, 87 Dingwall Place
GELDING, any age
1st McCarthy
2nd Mrs S James, Bruan View, EastClyth, Lybster
BROOD MARE, 4 years & over, with foal at foot
1st Mrs Anderson, Strocherie, King Edward, Banff
2nd J D and K E Swan, Teanahaun Croft, Conon Bridge
3rd Anderson
FOAL, born 2007
1st Swan
2nd Anderson
3rd Thomson
FILLY, 2 or 3 years old
1st Margaret Stewart, Little Woodend, Drummuir, Keith
2nd Anderson
3rd Mrs Linda Steward, Tofthills Cottage, Clatt, Insch
YELD MARE, 4 years & over
1st Swan
2nd Stewart
3rd Shonagh MacArthur, Belivat Farm, Adrclach
YEARLING COLT OR FILLY
1st Swan
2nd Anderson
3rd Stewart
COLOURED PONY, OTHER THAN BLACK, any age, any sex
1st Thomson
2nd Thomson
3rd C Forbes

SPECIAL PRIZES

Roy Forsyth Cup
Swan
Mrs Helen Clark memorial trophy
Thomson

Many thanks to all our exhibitors