2007 Results - Sheep Sections


Section 11 - BLACKFACE SHEEP

Class Prize Exhibitor No.
65 - TUP, two shear or over
FIRST GLENRINNES FARMS LTD, 304
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
Best Single Black Face sheep
SECOND GLENRINNES FARMS LTD, 3050
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
THIRD MATHESON, MR KENNETH 302
FLICHITY FARMS INVERNESS
FOURTH MATHESON, MR KENNETH 303
FLICHITY FARMS INVERNESS
66 - TUP, shearling
FIRST GLENRINNES FARMS LTD, 312
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
SECOND MACLEAN, MR H 306
CRAIGIEVAR WOODSIDE OF CULLODEN WESTHILL INVERNESS IV2 5BP
THIRD MCINTRYE, MR CHARLIE 310
2 MOY MAINS MOY INVERNESS
FOURTH GLENRINNES FARMS LTD, 3150
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
67 - EWE, in milk
FIRST JOHNSTON, MR KEVIN 3230
GARTHBEG
Reserve
Best Female
SECOND GLENRINNES FARMS LTD, 323
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
THIRD GLENRINNES FARMS LTD, 3231
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
FOURTH CARSON, MR DAVID 318
TIGH N' ULAIDH ALT DUBHAG TOMATIN INVERNESS IV13 7YP
68 - GIMMER
FIRST GLENRINNES FARMS LTD, 333
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
SECOND MCINTRYE, MR CHARLIE 331
2 MOY MAINS MOY INVERNESS
THIRD MCINTRYE, MR CHARLIE 332
2 MOY MAINS MOY INVERNESS
FOURTH JOHNSTON, MR KEVIN 3340
GARTHBEG
69 - TUP LAMB
FIRST MATHESON, MR KENNETH 338
FLICHITY FARMS INVERNESS
SECOND GLENRINNES FARMS LTD, 342
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
THIRD MATHESON, MR KENNETH 339
FLICHITY FARMS INVERNESS
FOURTH CARSON, MR DAVID 336
TIGH N' ULAIDH ALT DUBHAG TOMATIN INVERNESS IV13 7YP
70 - EWE LAMB
FIRST GLENRINNES FARMS LTD, 353
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
SECOND MACLEAN, MR H 346
CRAIGIEVAR WOODSIDE OF CULLODEN WESTHILL INVERNESS IV2 5BP
THIRD CARSON, MR DAVID 348
TIGH N' ULAIDH ALT DUBHAG TOMATIN INVERNESS IV13 7YP
FOURTH YOUNG, KE 352
MOY & RUTHVEN FARMS MOY MAINS MOY INVERNESS

Section 12 - CONFINED TO BLACKFACE HILL

Class Prize Exhibitor No.
71 - 3 BLACKFACE EWES
FIRST JOHNSTON, MR KEVIN 3580
GARTHBEG
Best pen of 3 sheep
SECOND GLENRINNES FARMS LTD, 358
ESTATE OFFICE GLENRINNES DUFFTOWN AB55 4BS
THIRD MATHESON, MR KENNETH 357
FLICHITY FARMS INVERNESS
72 - 3 BLACKFACE GIMMERS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 359
FLICHITY FARMS INVERNESS
73 - 3 BLACKFACE EWE LAMBS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 360
FLICHITY FARMS INVERNESS
SECOND JOHNSTON, MR KEVIN 3610
GARTHBEG
THIRD MACPHERSON, MR A J 361
ABERSKY TORNESS INVERNESS-SHIRE
74 - 3 BLACKFACE TUP LAMBS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 362
FLICHITY FARMS INVERNESS
SECOND MACPHERSON, MR A J 363
ABERSKY TORNESS INVERNESS-SHIRE
75 - 3 STUD RAMS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 364
FLICHITY FARMS INVERNESS

Section 13 - SUFFOLK

Class Prize Exhibitor No.
76 - AGED TUP
FIRST MUNRO, MS CAROL 366
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
SECOND MUNRO, MS CAROL 367
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
77 - SHEARLING TUP
FIRST GILL, MR DUNCAN 374
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
Champion
SECOND MUNRO, MS CAROL 369
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
THIRD BISSETT, MR D 373
MARIAIN CULNASKEATH EVANTON BY DINGWALL IV16 9UX
FOURTH MUNRO, MS CAROL 370
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
78 - EWE, in milk
FIRST GILL, MR DUNCAN 380
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
SECOND MUNRO, MS CAROL 376
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
THIRD MUNRO, MS CAROL 375
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
FOURTH BISSETT, MR D 379
MARIAIN CULNASKEATH EVANTON BY DINGWALL IV16 9UX
79 - GIMMER
FIRST WALKER, MR DAVID 388
GALCANTRY FARM CAWDOR NAIRN
Reserve
SECOND GILL, MR DUNCAN 387
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
THIRD GITSHAM, MR GARY 383
8 NOBLES COURT MUIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7XE
FOURTH BISSETT, MR D 385
MARIAIN CULNASKEATH EVANTON BY DINGWALL IV16 9UX
80 - TUP LAMB
FIRST GILL, MR DUNCAN 394
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
SECOND MUNRO, MS CAROL 389
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
THIRD MUNRO, MS CAROL 390
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH
FOURTH BISSETT, MR D 392
MARIAIN CULNASKEATH EVANTON BY DINGWALL IV16 9UX
81 - EWE LAMB
FIRST WALKER, MR DAVID 401
GALCANTRY FARM CAWDOR NAIRN
SECOND GITSHAM, MR GARY 397
8 NOBLES COURT MUIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7XE
THIRD GILL, MR DUNCAN 400
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
FOURTH MUNRO, MS CAROL 395
ASHTON FARM COTTAGE INVERNESS IV2 7NH

Section 14 - TEXEL

Class Prize Exhibitor No.
82 - AGED TUP
FIRST PETERKIN, MR ROY 404
15 BARNYARDS BEAULY INVERNESS-SHIRE
Champion
SECOND BREATHET, MR G 403
WOODSIDE CROFT BLACKPARK ARDERSIER INVERNESS
83 - SHEARLING TUP
FIRST JOHNSTONE, MRS SUSAN 409
DIPPLE FARM FOCHABERS MORAY
SECOND JOHNSTONE, MRS SUSAN 410
DIPPLE FARM FOCHABERS MORAY
THIRD BREATHET, MR G 406
WOODSIDE CROFT BLACKPARK ARDERSIER INVERNESS
84 - EWE
FIRST PETERKIN, MR ROY 416
15 BARNYARDS BEAULY INVERNESS-SHIRE
SECOND CHISHOLM, MR ALLAN 413
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
THIRD CHISHOLM, MR ALLAN 4130
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
FOURTH BREATHET, MR G 414
WOODSIDE CROFT BLACKPARK ARDERSIER INVERNESS
85 - GIMMER
FIRST CHISHOLM, MR ALLAN 420
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
SECOND CHISHOLM, MR ALLAN 4200
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
THIRD PETERKIN, MR ROY 424
15 BARNYARDS BEAULY INVERNESS-SHIRE
FOURTH GILL, MR DUNCAN 427
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
86 - TUP LAMB
FIRST CHISHOLM, MR ALLAN 429
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
SECOND GILL, MR DUNCAN 4229
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
THIRD CHISHOLM, MR ALLAN 4290
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
FOURTH PETERKIN, MR ROY 432
15 BARNYARDS BEAULY INVERNESS-SHIRE
87 - EWE LAMB
FIRST CHISHOLM, MR ALLAN 436
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
Reserve
SECOND CHISHOLM, MR ALLAN 4360
WESTER MOY URRAY MUJIR OF ORD ROSS-SHIRE IV6 7UX
THIRD MACARTHUR, MR DAVID 439
RAVENSVIEW HEIGHTS OF ACHTERNEED STRATHPEFFER ROSS-SHIRE IV1
FOURTH JOHNSTONE, MRS SUSAN 442
DIPPLE FARM FOCHABERS MORAY

Section 16 - BELTEX

Class Prize Exhibitor No.
95 - SHEARLING TUP
FIRST DOUGLAS, MR DONALD 483
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
Champion
SECOND FARQUHARSON, J J 484
25 CAMAULTMUER KILTARLITY IV4 7JH
THIRD FARQUHARSON, J J 485
25 CAMAULTMUER KILTARLITY IV4 7JH
FOURTH DOUGLAS, MR DONALD 4840
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
96 - EWE, in milk
FIRST DOUGLAS, MR DONALD 487
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
SECOND DOUGLAS, MR DONALD 488
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
97 - GIMMER
FIRST GILL, MR DUNCAN 494
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
Reserve
SECOND DOUGLAS, MR DONALD 491
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
THIRD DOUGLAS, MR DONALD 492
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
FOURTH BISSETT, MR D 490
MARIAIN CULNASKEATH EVANTON BY DINGWALL IV16 9UX
98 - TUP LAMB
FIRST DOUGLAS, MR DONALD 496
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
Shepherd in charge of Champion
SECOND FARQUHARSON, J J 498
25 CAMAULTMUER KILTARLITY IV4 7JH
THIRD GILL, MR DUNCAN 500
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE
FOURTH DOUGLAS, MR DONALD 497
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
99 - EWE LAMB
FIRST FARQUHARSON, J J 504
25 CAMAULTMUER KILTARLITY IV4 7JH
SECOND DOUGLAS, MR DONALD 502
BRAES OF COULMORE NORTH KESSOCK INVERNESS IVI 3XB
THIRD FARQUHARSON, J J 505
25 CAMAULTMUER KILTARLITY IV4 7JH
FOURTH GILL, MR DUNCAN 506
EASTER TEMPLAND FORTROSE ROSS-SHIRE

Section 17 - CHEVIOT

Class Prize Exhibitor No.
100 - AGED TUP
FIRST CAMPBELL, MRS M 510
5 THE STEADING SWORDALE EVANTON ROSS-SHIRE
SECOND ANGUS, MR CHARLES 507
OLDFIELD FARM THURSO CAITHNESS KW14 8RE
THIRD DUNN, MR LEE 508
25 FAIR MUIR ROAD MUIR OF ORD ROSS-SHIRE
FOURTH JOHNSTONE, MR GRAHAM 509
HALLCROFT 196 DOLL BRORA SUTHERLAND
101 - SHEARLING TUP
FIRST MACKENZIE, MR ROD 516
MUIRTON MUNLOCHY ROSS-SHIRE
SECOND MACKENZIE, MR ROD 517
MUIRTON MUNLOCHY ROSS-SHIRE
THIRD MACALLAM, GRG 518
BELMADUPHY MUNLOCHY FORTROSE ROSS-SHIRE
102 - EWE, in milk
FIRST GRANT, A 6666
INVERGERIE HOUSE FIFE
Reserve
SECOND MACKENZIE, MR ROD 525
MUIRTON MUNLOCHY ROSS-SHIRE
THIRD ANGUS, MR CHARLES 520
OLDFIELD FARM THURSO CAITHNESS KW14 8RE
103 - GIMMER
FIRST MACKENZIE, MR ROD 535
MUIRTON MUNLOCHY ROSS-SHIRE
Champion
SECOND MACALLAM, GRG 537
BELMADUPHY MUNLOCHY FORTROSE ROSS-SHIRE
THIRD MACALLAM, GRG 538
BELMADUPHY MUNLOCHY FORTROSE ROSS-SHIRE
FOURTH ANGUS, MR CHARLES 528
OLDFIELD FARM THURSO CAITHNESS KW14 8RE
104 - TUP LAMB
FIRST MACALLAM, GRG 546
BELMADUPHY MUNLOCHY FORTROSE ROSS-SHIRE
SECOND JOHNSTONE, MR GRAHAM 543
HALLCROFT 196 DOLL BRORA SUTHERLAND
THIRD GRANT, A 6667
INVERGERIE HOUSE FIFE
FOURTH ANGUS, MR CHARLES 539
OLDFIELD FARM THURSO CAITHNESS KW14 8RE
105 - EWE LAMB
FIRST CAMPBELL, MRS M 553
5 THE STEADING SWORDALE EVANTON ROSS-SHIRE
SECOND MACKENZIE, MR ROD 554
MUIRTON MUNLOCHY ROSS-SHIRE
THIRD ANGUS, MR CHARLES 547
OLDFIELD FARM THURSO CAITHNESS KW14 8RE
FOURTH GRANT, A 6668
INVERGERIE HOUSE FIFE

Section 18 - JACOB

Class Prize Exhibitor No.
106 - TUP
FIRST URQUHART, MRS CATH 558
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
SECOND FRASER, MS J 557
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
THIRD ROBERTSON, MR SCOTT 559
EASTER FODDERLETTER FARM TOMINTOUL BANFFSHIRE
107 - EWE
FIRST FRASER, MS J 560
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
Champion
SECOND URQUHART, MRS CATH 562
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
THIRD URQUHART, MRS CATH 5621
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
FOURTH URQUHART, MRS CATH 5622
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
108 - GIMMER
FIRST URQUHART, MRS CATH 567
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
Reserve
SECOND FRASER, MS J 565
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
THIRD ROBERTSON, MR SCOTT 568
EASTER FODDERLETTER FARM TOMINTOUL BANFFSHIRE
FOURTH FRASER, MS J 566
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
109 - TUP LAMB
FIRST ROBERTSON, MR SCOTT 574
EASTER FODDERLETTER FARM TOMINTOUL BANFFSHIRE
Best opposite sex to Champoin
SECOND FRASER, MS J 571
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
THIRD URQUHART, MRS CATH 573
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
FOURTH FRASER, MS J 572
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
110 - EWE LAMB
FIRST FRASER, MS J 575
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
SECOND URQUHART, MRS CATH 577
BALMORE BOGALLAN NORFTH KESSOCK INVERNESS IV1 3XE
THIRD ROBERTSON, MR SCOTT 578
EASTER FODDERLETTER FARM TOMINTOUL BANFFSHIRE
FOURTH FRASER, MS J 576
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE

Section 19 - CROSS-BRED SHEEP

Class Prize Exhibitor No.
111 - EWE, in milk
FIRST FORBES, LESLIE 5870
LITTLE KILDRUMMIE CAWDOR NAIRN
SECOND MACPHERSON, MR WD 580
BROOM OF MOY FORRES MORAY
THIRD MACARTHUR, L K & A 585
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
FOURTH MACARTHUR, L K & A 586
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
112 - GIMMER
FIRST MACPHERSON, MR WD 588
BROOM OF MOY FORRES MORAY
SECOND MACARTHUR, L K & A 591
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
THIRD MACARTHUR, L K & A 592
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
FOURTH SUTHERLAND, MR HENRY 589
NO 1 DRUMMUIE FARM GOLSPIE SUTHERLAND KW10 6TA
113 - 3 BREEDING EWE LAMBS
FIRST MACARTHUR, L K & A 596
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
Best pen of breeding lambs
SECOND MACKENZIE, MR ALISTER 598
WHITEBOG FORTROS ROSS-SHIRE
THIRD MACPHERSON, MR WD 595
BROOM OF MOY FORRES MORAY
FOURTH FRASER, MS J 594
GREENLANDS FARM ARRABELLA NIGG STATION TAIN ROSS-SHIRE
114 - 3 PRIME EWE LAMBS
FIRST MACARTHUR, L K & A 602
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
Champion pen of lambs
Best pen of prime lambs
SECOND WILSON, MISS ANNA 603
WESTER CAIRNGLASS GOLLANFIELD INVERNESS
THIRD MACPHERSON, MR WD 600
BROOM OF MOY FORRES MORAY
FOURTH FORBES, LESLIE 6030
LITTLE KILDRUMMIE CAWDOR NAIRN
115 - 3 PRIME WETHER LAMBS
FIRST MACPHERSON, MR WD 604
BROOM OF MOY FORRES MORAY
Reserve pen of lambs
SECOND WILSON, MISS ANNA 607
WESTER CAIRNGLASS GOLLANFIELD INVERNESS
THIRD MACARTHUR, L K & A 606
NEWTON OF BUDGATE CAWDOR NAIRN
FOURTH FORBES, LESLIE 6080
LITTLE KILDRUMMIE CAWDOR NAIRN

Section 20 - MULES

Class Prize Exhibitor No.
116 - 3 MULE GIMMERS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 609
FLICHITY FARMS INVERNESS
Best pen of gimmers
Reserve Champion Mule
SECOND MACPHERSON, MR A J 610
ABERSKY TORNESS INVERNESS-SHIRE
THIRD MATHESON, MR KENNETH 6120
FLICHITY FARMS INVERNESS
117 - 3 MULE EWE LAMBS
FIRST MATHESON, MR KENNETH 6160
FLICHITY FARMS INVERNESS
Champion
Champion Mule
SECOND WILLIAMSON, MR MA 616
ESTATE OFFICE LEYS CASTLE INVERNESS IV2 6AG
THIRD MATHESON, MR KENNETH 613
FLICHITY FARMS INVERNESS
Champion pen of 3

Many thanks to all our exhibitors