2007 Results - Honey, Wine & SWRI Sections


Section 30 - Honey

Class Prize Exhibitor
1 - 2 jars of extracted honey (light)
1st Stewart Davies
2nd Gordon Ross
3rd Frank Myrtle
4th
2 - 2 jars of extracted honey (medium)
1st Lynne Larby
2nd Peter Westrick
3rd Frank Myrtle
4th
3 - 2 jars of extracted heather honey (ling heather)
1st
2nd Dvaid Vaughan
3rd
4th
4 - 2 jars of extracted Granulated honey (ling heather)
1st Gordon Ross
2nd Donald Matheson
3rd Frank Myrtle
4th
5 - 2 jars of extracted granulated honey (not ling heather)
1st Jamsie Gow
2nd Gordon Ross
3rd Donald Matheson
4th
6 - 2 jars of creamed honey
1st Ann Chilcott
2nd Linton Chilcott
3rd Martin Ashfrod
4th
7 - 2 1lb sections of honey
1st
2nd
3rd
4th
8 - 2 pieces of cut comb, 8oz - 16oz
1st David Vaughan
2nd
3rd
4th
9 - 1 shallow comb suitable for extraction
1st David Vaughan
2nd
3rd
4th
10 - 1 cake beeswax not less than 8oz
1st Peter Westrick
2nd Ann Chilcott
3rd Katrina Ashford
4th
11 - Three Dipped Beeswax Candles
1st Ann Chilcott
2nd
3rd
4th
12 - Three Rolled Beeswax Candles
1st Ann Chilcott
2nd Linton Chilcott
3rd
4th
13 - Three Moulded Beeswax Candles or Blocks
1st Linton Chilcott
2nd Ann Chilcott
3rd
4th
14 - One honey fruit cake as prescribed recipe
1st Lyndsey Gow
2nd Ann Chilcott
3rd Sabine Dunlop
4th
15 - Four Small Honey Buns
1st Lynne Larby
2nd Lyndsey Gow
3rd Ann Chilcott
4th
16 - One Bottle of Mead
1st Cliff Hickman
2nd Katrina Ashford
3rd Martin Ashfrod

SPECIAL PRIZES

Nairn & District Beekeepers' Association prize - most successful member competitor

The Bingham Trophy for best exihbit in honey section:
Stewart Davies
The Eoin Fraser Trophy for competitor winning most points in honey section
Ann Chilcott
Runner Up Silver Teaspoon
Gordon Ross and David Vaughan
The David Stewart Memorial Trophy
Sabine Dunlop

Section 31 - Wine

Class Prize Exhibitor
1 - Home made white wine - dry
1st Joan Riddoch, 50 Sutors Park
2nd Joan Riddoch
3rd Betty Green, 36 Wyvis Drive
4th Sonya Diss-Evans, Muir of Ord
2 - Home made white wine - sweet
1st Jim Main, Links Place
2nd Cliff Hickman, 3 Darroch Place
3rd Rosemary Largue, 48 Beech Avenue
4th Rosemary Largue
3 - Home made red wine - dry
1st Betty Green
2nd Patsy Forbes, 31 Lodgehill Park
3rd Cliff Hickman
4th George Riddoch, 50 Sutors Park
4 - Home made red wine - sweet
1st George Riddoch
2nd Pauline Macphee, 6 LodgehillPark
3rd Rosemary Largue
4th Rosemary Largue
5 - Home made Elderberry wine
1st Betty Green
2nd Pauline Macphee
3rd Rosemary Largue
4th Betty Green
6 - Home made bramble wine
1st Betty Green
2nd Ted Davies, 29 Glenelg Gardens
3rd Rosemary Largue
4th Joan Riddoch
7 - Home made Pineapple wine
1st Rosemary Largue
2nd Rosemary Largue
3rd Joan Riddoch
4th Betty Green
8 - Home made Oak Leaf wine
1st Cliff Hickman
2nd George Riddoch
3rd Aileen Sharp, 52 Beech Avenue
4th Joan Riddoch
9 - Home made Liqueur non cream based
1st Patsy Forbes
2nd Aileen Sharp
3rd George Riddoch
4th Aileen Sharp
Nairn Wine Circle Cup for Best Bottle:
George Riddoch
Nairn Wine Circle Cup for best Overall in Show:
Rosemary Largue

Section 32 - SWRI

SPECIAL PRIZES

Raitloan Cup for Institute with most points
CAWDOR
The Anne Clark Trophy for Best Entry in Housewives’ Section
DELNIES
The Macarthur Trophy for Best Entry in the Handicrafts Section
CAWDOR
The Rachel Tulloch Memorial Quaich for Best Floral Arrangement
DELNIES

Many thanks to all our exhibitors